Mural jednego dnia i międzynarodowy koncert - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W ciągu jednego  dnia, 24 września, powstanie w Żywcu ciekawy mural.

Warsztaty artystyczne. Logo projektu

Jego przesłanie będzie to, że pasje chronią młodzież przed osamotnieniem, lękami, depresją i innymi chorobami psychicznymi Zaraz po tym, jak wyschnie farba na ścianie, zorganizowany będzie wyjątkowy koncert. Z założenia ma się znacznie różnić od pozostałych. Nie będzie bowiem popisem osób od lat kształcących się  w   szkołach muzycznych, lecz uczniów lubiących techniczne łamigłówki, którzy w  międzynarodowym gronie odkryli  swoje  nowe umiejętności. Na te dwa wydarzenia zaprasza młodzież z żywieckiego „mechanika” oraz ich koledzy z dalekiej Laponii, którzy gościć będą w naszym mieście. To właśnie oni wspólnie stworzą mural. Pomoże im w tym artysta Dariusz Paczkowski, znany ze swoich artystycznych i społecznych akcji. Ścianę pod ten artystyczny projekt wybrali starannie. To bok budynku stojącego przy drodze do ich szkoły, na granicy dwóch żywieckich osiedli. Skąd pomysł na takie artystyczne wydarzenie?

– Od lat współpracujemy ze szkołą partnerską w Szwecji, a dokładnie w mieście Storuman w Laponii. Tym razem wspólnie realizujemy projekt związany z profilaktyką zdrowia psychicznego wśród uczniów szkół średnich. Młodzież, która wierzy w siebie, zna swoje mocne i słabe strony, potrafi radzić sobie w trudnych sytuacjach, chce się rozwijać, z pewnością lepiej poradzi sobie w życiu. W ramach projektu zaproponowaliśmy im wiele warsztatów, by wzmocnili poczucie własnej wartości, nauczyli się pracy w grupie,organizacji własnego czasu oraz zachęciliśmy, by poszukali, a potem rozwijali swoje pasje.  Zapewne nauczyli się tolerancji i otwartości na inne kultury i postawy życiowe,mają też większą świadomości dbania o własne zdrowie psychiczne - wyjaśnia Przemysław Halama, koordynator projektu w  ZSME w Żywcu.

Mural i wielki koncert to finał ich dwuletniej pracy. Organizatorzy zapewniają,że będzie niezwykły.

- O unikatowości tego koncertu stanowi fakt, że tworzy go młodzież, dla której muzyka jest pasją, hobby – uczestnicy w większości są samoukami i nigdy wcześniej ze sobą nie występowali. Nigdy dotąd nie grali w orkiestrze, nie mieli do czynienia z regionalnymi utworami z dalekiej, północnej Szwecji. Większość spotkała się dopiero podczas realizacji projektu.  Wszyscy polscy uczestnicy uczęszczają do ZSME w Żywcu, a więc szkoły o profilu technicznym i matematycznym, a nie artystycznym – wyjaśniają Joanna Czerwieniec-Bąk oraz AlicjaGoliszewska, koordynatorki projektu.

Premierowe wykonanie koncertu odbyło się już w Szwecji. Tam przyjęto go z ogromnym aplauzem. Teraz wspólne dzieło zostanie przedstawione mieszkańcom naszego miasta. Warto przyjść 24 września do Sali Koncertowej przy Szkole Muzycznej w Żywcu i posłuchać naszych regionalnych utworów w oryginalnym wykonaniu młodzieży polsko-szwedzkiej.

Początek o godz.17.00. (24 września). Wstęp bezpłatny

Udostępnij

1
+1
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę