Skoczowskie Zaduszki. Bohaterami: Szarzec, Poćwierz, Jeffers - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

To będzie pierwsza edycja tej imprezy. 

Znicze

 W sobotę 2 listopada br. w Teatrze Elektrycznym w  Skoczowie Miejskie Centrum Kultury organizuje I Skoczowskie Zaduszki, wieczór wspomnieniowy poświęcony dwóm zasłużonym dla Skoczowa postaciom: Pawłowi Szarcowi i Antoniemu Poćwierzowi.

Okazją do przypomnienia dokonań tych zasłużonych osób jest 30. rocznica śmierci twórcy pierwszego Domu Kultury w Skoczowie i wieloletniego dyrygenta miejscowego chóru katolickiego Antoniego Poćwierza oraz 5 lat po śmierci nauczyciela i regionalisty Pawła Szarca.

Na spotkanie przybędą znajomi, współpracownicy, a także m.in. członkowie rodzin wymienionych wyżej działaczy kultury i społeczników, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami o zasłużonych dla Skoczowa i regionu działacze.

Wieczór będzie wzbogacony okolicznościowym występem artystycznym, będącym połączeniem muzyki poetyckiej oraz recytacji z udziałem znanych artystów i ludzi kultury. Na scenie zobaczymy Joannę Kściuczyk-Jędrusik (sopran - Opera Bytomska), Bogdana Mizerskiego (kontrabas) oraz Prof. Tadeusza Sławka, który sięgnie po twórczość Robinsona Jeffersa, amerykańskiego poety, tłumaczonego m.in. przez Czesława Miłosza.

Robinson Jeffers (1887-1962), wybitny poeta amerykański osiadły w miejscowości Carmel w Kalifornii, badający w swych wierszach relacje między człowiekiem a naturą. Krytyk zachodniej cywilizacji, której zarzucał wyobcowanie jednostki ze świata przyrody i zniewolenie przez wygodne stereotypy myślowe.
W 1997 roku Czesław Miłosz (który tłumaczył wiersze kalifornijskiego poety) w rozmowie z Andrzejem Franaszkiem i Tomaszem Fijałkowskim mówił, iż dla Jeffersa człowiek to zwierzę, „które psuje kosmiczną harmonię przyrody. Ale równocześnie Jeffers buduje mitologię niemal panteistyczną, świat staje się u niego ciałem Boga. Znajdziemy w jego wierszach wiele elementów religijnych, jak przystało synowi pastora, tyle że szczególnie zmodyfikowanych”.

Odbiór bezpłatnych biletów możliwy jest w kasie kina, która czynna jest codziennie, na godzinę przed każdym seansem/wydarzeniem odbywającym się w Teatrze Elektrycznym. Zapraszamy: MCK TEATR ELEKTRYCZNY, ul. Mickiewicza 3, tel. 33 853 32 31.     

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę