Jaką wodę pijemy, jakiej używamy do celów higienicznych? Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Żywcu ogłosił rezultaty badań wody, jakie przeprowadzał w roku 2016. Co ważnego i ciekawego z nich wynika?
Mieszkańcy Powiatu Żywieckiego zaopatrywani są z następujących źródeł: wodociągi zbiorowego zaopatrzenia w wodę zarządzane przez przedsiębiorstwa wodociągowe; prywatne wodociągi, studnie indywidualne. Większość z nich ma dostarczaną wodę z wodociągów zbiorowego zaopatrzenia. W samym mieście Żywcu stanowi to 99,6 procent. Jej jakość była w ubiegłym roku nieustannie monitorowana.
Zakwestionowano mętność oraz bakterie grupy coli i Clostridium perfringens w wodociągach: Słotwina, Lipowa Pododzielec, Lipowa Bugaj Słotwina Wandzle, Ślemień. W ramach kontroli wewnętrznej PSSE też negatywnie oceniła też próbki z wodociągów: Gilowice, Węgierska Górka, Łodygowice, Zwardoń. Stwierdzone zanieczyszczenia, we wszystkich przypadkach, zostały usunięte i trwały krótko. Negatywne wskazania stanowiły ilość o połowę mniejszą, niż w roku poprzednim, czyli 2015. Na podstawie wyników badań wody pobranej z wodociągów zbiorowego zaopatrzenia w wodę w 2016r. w ramach nadzoru sanitarnego i kontroli wewnętrznej, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żywcu ocenił pozytywnie jakość wody w w/w wodociągach zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Kontrolowano też pod tym względem placówki użyteczności publicznej. Zakwestionowano 15 próbek, na prawie 240. W przypadku 8
Ujęcia powierzchniowe
Oceniono też jakość wody w tego typ ujęciach. Nie spełniały kryteriów: rzeka Koszarawa w Żywcu, potok Kocierzanka w Łękawicy, potok Wieśnik w Radziechowach, potok Łękawka Mała – ujęcie w Gilowicach, potok Romanka w Żabnicy, potok Roztoka w Zwardoniu, potok Czarny w Lalikach, potok Frydziowski w Ślemieniu, potok Bartoszowiec w Łodygowicach, potok Kalonka w Łodygowicach.
Ujęcia podziemne.
Skontrolowano 181 ujęć. Zanieczyszczenia wykryto w czterech ujęciach wodociągów sieciowych: Jeleśnia Dolna, gminy Węgierska Górka, Rajcza, „Pod Hrobaczą Łąką” w Międzybrodziu Bialskim.
Baseny i kąpieliska
Nadzorem PSSE objętych było 26 pływalni. W tym: 10 basenów krytych, całorocznych; 15 odkrytych sezonowych i pływalnia kryto – odkryta w Leśnej. Skontrolowano 14 basenów. Wszystkie oceniono jako dobre pod względem sanitarno – technicznym.
Jak jest w gminach ze sposobami zaopatrzenia w wodę?
Zaopatrzenie zbiorowe ze strony przedsiębiorstw wodociągowych charakteryzuje następujące gminy: Gilowice, Lipowa (88% zaopatrzenia zbiorowego), Łękawica, Łodygowice, Radziechowy – Wieprz, Rajcza (znikoma ilość indywidualnych odbiorców), Świnna, gmina miejska Żywiec.
Prywatne wodociągi oraz te należące do spółek mieszkańców oraz studnie indywidualne stanowią większość w gminach: Czernichów, Jeleśnia (różnica trzykrotna w stos. do zbiorowego), Koszarawa, Milówka (trzykrotna różnica), Ślemień, Ujsoły (brak zbiorowego zaopatrzenia), Węgierska Górka.