Co pijemy, w czym się kąpiemy? RAPORT - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jaką wodę pijemy, jakiej używamy do celów higienicznych? Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Żywcu ogłosił rezultaty badań wody, jakie przeprowadzał w roku 2016. Co ważnego i ciekawego z nich wynika?

woda

 Mieszkańcy Powiatu Żywieckiego zaopatrywani są z następujących źródeł: wodociągi zbiorowego zaopatrzenia w wodę zarządzane przez przedsiębiorstwa wodociągowe; prywatne wodociągi, studnie indywidualne. Większość z nich ma dostarczaną wodę z wodociągów zbiorowego zaopatrzenia. W samym mieście Żywcu stanowi to 99,6 procent. Jej jakość była w ubiegłym roku nieustannie monitorowana.

Zakwestionowano mętność oraz bakterie grupy coli i Clostridium perfringens w wodociągach: Słotwina, Lipowa Pododzielec, Lipowa Bugaj Słotwina Wandzle, Ślemień. W ramach kontroli wewnętrznej PSSE też negatywnie oceniła też próbki z wodociągów: Gilowice, Węgierska Górka, Łodygowice, Zwardoń. Stwierdzone zanieczyszczenia, we wszystkich przypadkach, zostały usunięte i trwały krótko. Negatywne wskazania stanowiły ilość o połowę mniejszą, niż w roku poprzednim, czyli 2015. Na podstawie wyników badań wody pobranej z wodociągów zbiorowego zaopatrzenia w wodę w 2016r. w ramach nadzoru sanitarnego i kontroli wewnętrznej, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żywcu ocenił pozytywnie jakość wody w w/w wodociągach zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Kontrolowano też pod tym względem placówki użyteczności publicznej. Zakwestionowano 15 próbek, na prawie 240. W przypadku 8

Ujęcia powierzchniowe

Oceniono też jakość wody w tego typ ujęciach. Nie spełniały kryteriów: rzeka Koszarawa w Żywcu, potok Kocierzanka w Łękawicy, potok Wieśnik w Radziechowach, potok Łękawka Mała – ujęcie w Gilowicach, potok Romanka w Żabnicy, potok Roztoka w Zwardoniu, potok Czarny w Lalikach, potok Frydziowski w Ślemieniu, potok Bartoszowiec w Łodygowicach, potok Kalonka w Łodygowicach.

Ujęcia podziemne.

Skontrolowano 181 ujęć. Zanieczyszczenia wykryto w czterech ujęciach wodociągów sieciowych: Jeleśnia Dolna, gminy Węgierska Górka, Rajcza, „Pod Hrobaczą Łąką” w Międzybrodziu Bialskim.

Baseny i kąpieliska

Nadzorem PSSE objętych było 26 pływalni. W tym: 10 basenów krytych, całorocznych; 15 odkrytych sezonowych i pływalnia kryto – odkryta w Leśnej. Skontrolowano 14 basenów. Wszystkie oceniono jako dobre pod względem sanitarno – technicznym.

Jak jest w gminach ze sposobami zaopatrzenia w wodę?

Zaopatrzenie zbiorowe ze strony przedsiębiorstw wodociągowych charakteryzuje następujące gminy: Gilowice, Lipowa (88% zaopatrzenia zbiorowego), Łękawica, Łodygowice, Radziechowy – Wieprz, Rajcza (znikoma ilość indywidualnych odbiorców), Świnna, gmina miejska Żywiec.

Prywatne wodociągi oraz te należące do spółek mieszkańców oraz studnie indywidualne stanowią większość w gminach: Czernichów, Jeleśnia (różnica trzykrotna w stos. do zbiorowego), Koszarawa, Milówka (trzykrotna różnica), Ślemień, Ujsoły (brak zbiorowego zaopatrzenia), Węgierska Górka.

 

 

Udostępnij

1
+1
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę